TVX2A221MCD1LZ
Nichicon
Product No:
TVX2A221MCD1LZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TVX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF