TVX2A330MAD
Nichicon
Product No:
TVX2A330MAD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TVX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF