TVX2D4R7MAD1LV
Nichicon
Product No:
TVX2D4R7MAD1LV
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200 V
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 39 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 62.4 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4.7 µF