TVX2E470MCD
Nichicon
Product No:
TVX2E470MCD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V AXIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.319" L (16.00mm x 33.50mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 416 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF