TW-02-09-L-D-170-SM
Samtec Inc.
Product No:
TW-02-09-L-D-170-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.218" (5.537mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.388" (9.855mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.170" (4.318mm)