TW-03-07-F-D-305-090
Samtec Inc.
Product No:
TW-03-07-F-D-305-090
Number of Rows 2
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.357" (9.068mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.752" (19.101mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.305" (7.747mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)