TW-04-02-F-S-120-090
Samtec Inc.
Product No:
TW-04-02-F-S-120-090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.167" (4.242mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.377" (9.576mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.120" (3.048mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)