TW-04-03-T-D-300-SM
Samtec Inc.
Product No:
TW-04-03-T-D-300-SM
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.167" (4.242mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.467" (11.862mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.300" (7.620mm)