TW-04-04-L-D-240-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
TW-04-04-L-D-240-SM-A
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.247" (6.274mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.487" (12.370mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.240" (6.096mm)