TW-06-08-L-D-120-090
Samtec Inc.
Product No:
TW-06-08-L-D-120-090
Color Black
Length - Post (Mating) 0.621" (15.773mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.831" (21.107mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.120" (3.048mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)