TW-08-04-G-D-230-SM
Samtec Inc.
Product No:
TW-08-04-G-D-230-SM
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.257" (6.528mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin 0.487" (12.370mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.230" (5.842mm)