TW-08-04-SM-D-280-SM-P
Samtec Inc.
Product No:
TW-08-04-SM-D-280-SM-P
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.207" (5.258mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.487" (12.370mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.280" (7.112mm)