TW-08-12-L-D-868-160
Samtec Inc.
Product No:
TW-08-12-L-D-868-160
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.082" (2.083mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.110" (28.194mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.868" (22.047mm)
Length - Tail 0.160" (4.064mm)