TW-09-06-F-D-385-145
Samtec Inc.
Product No:
TW-09-06-F-D-385-145
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 18
Color Black
Length - Post (Mating) 0.143" (3.632mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.673" (17.094mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.385" (9.779mm)
Length - Tail 0.145" (3.683mm)