TW-09-06-S-6-210-210
Samtec Inc.
Product No:
TW-09-06-S-6-210-210
User Guide
Number of Rows 6
Number of Positions 54
Color Black
Length - Post (Mating) 0.253" (6.426mm)
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.673" (17.094mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series TW
Pitch 0.079" (2.00mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.210" (5.334mm)
Length - Tail 0.210" (5.334mm)