Home / Tantalum Capacitors / TWCD257K010SCYZ0000
minImg
TWCD257K010SCYZ0000
KYOCERA AVX
Product No:
TWCD257K010SCYZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 250UF 10% 10V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.375" Dia x 0.766" L (9.52mm x 19.46mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 300 Hrs @ 200°C
Ratings COTS
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.59Ohm
Series TWC-Y
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 250 µF