TXS2SA-L2-4.5V
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SA-L2-4.5V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
In Stock : 1231
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Contact Rating (Current) 1 A
Coil Current 15.6 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 289 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series TX-S
Operate Time 5 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 4.5VDC
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Must Operate Voltage 3.6 VDC