TXS2SS-L-1.5V-X
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SS-L-1.5V-X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Contact Rating (Current) 1 A
Coil Current 23.3 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 64.3 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series TX-S
Operate Time 5 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 1.5VDC
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Must Operate Voltage 1.2 VDC