VI-20T-EY-F2
Vicor Corporation
Product No:
VI-20T-EY-F2
Description:
DC DC CONVERTER 6.5V 50W
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 6.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 7.69A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Series VI-200™ (50W)
Power (Watts) 50 W
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 88%