VI-J52-MW-S
Vicor Corporation
Product No:
VI-J52-MW-S
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 15V 100W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6.67A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Series VI-J00™ (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Isolated Module
Package / Case Half Brick
Efficiency 90%