Home / Crystals / XB50M00000S408
minImg
XB50M00000S408
TGS
Product No:
XB50M00000S408
Manufacturer:
TGS
Description:
CRYSTAL 50MHz 30ppm, 8pF 4 Pads
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Frequency Stability ±30ppm
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Series CM75
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr TGS
Operating Mode Fundamental
Frequency 50 MHz