XC6222C301ER-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6222C301ER-G
Package:
6-USPC (1.8x2)
Description:
IC REG LINEAR 3V 700MA 6USPC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Output Type Fixed
PSRR 65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 700mA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA