XC6503B301GR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6503B301GR-G
Package:
4-USP (1.2x1.6)
Description:
IC REG LINEAR 3V 500MA 4USP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Output Type Fixed
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 4-USP (1.2x1.6)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 300mA