XC6503P27APR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6503P27APR-G
Package:
SOT-89
Description:
IC REG LINEAR 2.75V 500MA SOT89
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Output Type Fixed
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89
Series -
Control Features -
Package / Case TO-243AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 300mA