XC6702DE81QR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6702DE81QR-G
Package:
8-SOPFD
Description:
IC REG LINEAR 14.8V 300MA 8SOPFD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Output Type Fixed
PSRR 65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOPFD
Series -
Control Features Enable
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 14.8V
Voltage Dropout (Max) 0.81V @ 100mA