XC6806A43511-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC6806A43511-G
Package:
10-LGA-B01 (2.5x1.6)
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10LGA
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Battery Pack Voltage 4.35V
Charge Current - Max 385mA
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 10-LGA-B01 (2.5x1.6)
Series XC680x
Fault Protection Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Package / Case 10-XFLGA
Voltage - Supply (Max) 5.5V