XC9141B42CER-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC9141B42CER-G
Package:
6-USPC (1.8x2)
Description:
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 6V
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Series XC9141
Function Step-Up
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 1.2MHz
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.2V