XCNR2518P20
Schneider Electric
Product No:
XCNR2518P20
Manufacturer:
Schneider Electric
Description:
LS MAN RESET NO NC SLOW ROTAT PL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Operating Position -
Release Force -
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Side Rotary, Roller
Current Rating (Amps) 3A (AC), 100mA (DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series XC
Voltage Rating - DC 250 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Operating Force -
Overtravel -
Electrical Life -
Voltage Rating - AC 240 V