Home / Oscillators / XLP735061.965000X
minImg
XLP735061.965000X
Renesas Electronics America Inc
Product No:
XLP735061.965000X
Description:
XTAL OSC XO 61.9650MHZ LVPECL
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 120mA
Size / Dimension 0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series XPRESSO™ FXO-PC73
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output LVPECL
Base Resonator Crystal
Mfr Renesas Electronics America Inc
Frequency 61.965 MHz