Home / Crystals / XP48M00000S418
minImg
XP48M00000S418
TGS
Product No:
XP48M00000S418
Manufacturer:
TGS
Description:
CRYSTAL 48MHZ 30ppm, 18pF 2 Pads
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Series CMG632
Type MHz Crystal
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr TGS
Operating Mode Fundamental
Frequency 48 MHz