Home / Microprocessors / XPC850CVR50BUR2
minImg
XPC850CVR50BUR2
NXP USA Inc.
Product No:
XPC850CVR50BUR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
256-PBGA (23x23)
Description:
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor MPC8xx
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TA)
Speed 50MHz
Security Features -
USB USB 1.x (1)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 256-PBGA (23x23)
Series MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Ethernet 10Mbps (1)
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V