XS1M12KP340
Schneider Electric
Product No:
XS1M12KP340
Manufacturer:
Schneider Electric
Description:
INDUCTIVE SENSOR XS1 M12, L50MM,
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP68
Sensing Distance 0.079" (2mm)
Output Type NPN/PNP-NC/NO, 4-Wire
Termination Style Cable Leads
Response Frequency -
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series -
Package / Case Cylinder, Threaded - M12
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 12V ~ 24V