首页 / 针座,公插针 / 10072354-S01-26ULF
minImg
10072354-S01-26ULF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
10072354-S01-26ULF
描述:
CONN HEADER R/A 26POS 2MM
用户指南
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series Minitek® 2.00mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Cream
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)