10073456-017LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
10073456-017LF
描述:
CONN HEADER VERT
用户指南
Insulation Height 0.365" (9.27mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 40.0µin (1.02µm)
Series Quickie™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Blue
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.733" (18.62mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights -
Package Tray
Overall Contact Length 1.083" (27.51mm)