首页 / 针座,公插针 / 10078991-G31-50ULF
minImg
10078991-G31-50ULF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
10078991-G31-50ULF
描述:
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
用户指南
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Series Minitek® 2.00mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Cream
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)