首页 / 针座,公插针 / 10112684-G01-17ULF
minImg
10112684-G01-17ULF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
10112684-G01-17ULF
描述:
CONN HEADER SMD R/A 17POS 2MM
用户指南
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 17
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series Minitek® 2.00mm