10124054-150NLF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
10124054-150NLF
描述:
CONN HEADER R/A 100P 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material -
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.160" (4.06mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 100
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post Flash
Series Rib-Cage™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)