108KXM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
型号:
108KXM016M
描述:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.092 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 265.3mOhm @ 120Hz
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 69 mOhms