TE Connectivity AMP Connectors
型号:
1355505-1
封装:
-
批次:
-
描述:
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
购买数量:
递送:

付款:
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
1
$3.5245
$3.5245
10
$3.1388
$31.388
100
$2.78673
$278.673
500
$2.562492
$1281.246
1000
$2.290232
$2290.232
请发送询价,我们将立即回复。

| Insulation Height | 0.626" (15.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Material Flammability Rating | - |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Features | Board Lock, Mounting Flange |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Rows | 2 |
| Applications | Automotive |
| Number of Positions | 12 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Series | Micro Quadlok |
| Contact Shape | Square |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Insulation Color | Black |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | - |
| Base Product Number | 1355505 |