14-C280-00
Aries Electronics
型号:
14-C280-00
描述:
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
用户指南
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 14 (2 x 7)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series EJECT-A-DIP™
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Features Closed Frame
Termination Post Length 0.040" (1.02mm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)