155PHC700K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
型号:
155PHC700K
描述:
CAP FILM 1.5UF 10% 700VDC AXIAL
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.846" Dia x 1.811" L (21.50mm x 46.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.6 mOhms
Series PHC
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.5 µF