16-3513-11H
Aries Electronics
型号:
16-3513-11H
描述:
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
用户指南
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 16 (2 x 8)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series Lo-PRO®file, 513
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Gold
Mfr Aries Electronics
Features Closed Frame
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)