首页 / 铝电解电容器 / 160PX330MEFC18X31.5
minImg
160PX330MEFC18X31.5
Rubycon
型号:
160PX330MEFC18X31.5
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series PX
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 684 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 330 µF