首页 / 铝电解电容器 / 160USC1000MEFC22X45
minImg
160USC1000MEFC22X45
Rubycon
型号:
160USC1000MEFC22X45
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.02 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series USC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.53 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF