首页 / 铝电解电容器 / 16VXG15000MEFC30X30
minImg
16VXG15000MEFC30X30
Rubycon
型号:
16VXG15000MEFC30X30
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.54 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series VXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.921 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 15000 µF