首页 / 铝电解电容器 / 16ZLG470MEFCT810X12.5
minImg
16ZLG470MEFCT810X12.5
Rubycon
型号:
16ZLG470MEFCT810X12.5
品牌:
Rubycon
描述:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 786.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series ZLG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.43 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 470 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 27 mOhms