首页 / 单二极管 / 1N4004GPE-M3/73
minImg
1N4004GPE-M3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
1N4004GPE-M3/73
封装:
DO-204AL (DO-41)
描述:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tape & Box (TB)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C