首页 / 针座,公插针 / 20021122-00048D8LF
minImg
20021122-00048D8LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
20021122-00048D8LF
描述:
CONN HEADER SMD R/A 48POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 48
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Series Minitek127® 20021122
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)