首页 / 针座,公插针 / 20021221-00010T1LF
minImg
20021221-00010T1LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
20021221-00010T1LF
描述:
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Series Minitek127® 1.27mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)