20021311-00028T4LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
20021311-00028T4LF
描述:
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.173" (4.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 28
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series Minitek127® 1.27mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)